Altın Fiyatı Sıcak ABD TÜFE’yle Düştü: Şimdi Sırada Ne Var?

Altın fiyatı Perşembe günü önceki günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Şimdi, gözler Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinde. Ayrıca, piyasa ABD Merkez Bankası (Fed) politika yapıcılarının konuşmalarını dikkatle takip edecek.

Sıcak ABD TÜFE’ye rağmen altın fiyatı dirençli!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Nisan’da altın fiyatı güçlü yükseliş gördü. Bu yükselişi, ABD Hazine tahvil getirileriyle birlikte ABD Dolarındaki son düşüş katalize etti. Ancak, sıcak gelen ABD TÜFE altın için ters rüzgar oldu. Son verilere göre, ABD TÜFE Mart ayında aylık bazda %0,4 arttı. Böylece %0,3 olan tahminleri aştı. Ayrıca, aylık Çekirdek TÜFE de aynı dönemde %0,4 artarak %0,3 olan beklentileri aştı. Yıllık manşet TÜFE ise %3,4’lük piyasa tahminine karşın %3,5 arttı.

Sıcak ABD TÜFE’si Haziran ayında Fed’in faiz indirimlerine soğuk su döktü. Piyasalar Fed’in Haziran ayında faizleri düşürme ihtimalini yalnızca %18 olarak fiyatlıyor. Bu olasılık, veri açıklanmadan önce yaklaşık %52 seviyesindeydi. ABD TÜFE verisinin ardından altın fiyatı sert bir düşüşle 2.320 dolara kadar geriledi. Ancak, daha sonra Çarşamba gününü iyi bir geri dönüşle 2.334 dolardan kapattı. Orta Doğu’da tırmanan jeopolitik gerginlikler altın fiyatındaki son toparlanmaya yardımcı oluyor. Bu yüzden, şu anda güvenli liman kimliği altına destek veriyor.

Şimdi piyasa ABD ÜFE ve ECB faiz kararını bekliyor

İleriye baktığımızda, jeopolitik gerginlikler artıyor. Analistlere göre, yatırımcıların altının güvenliğine yönelmesi halinde fiyatların yukarı yönlü seyrini sürdürmesi mümkün. Ancak, ABD ÜFE verileri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika açıklamaları altın fiyatındaki toparlanmaya yönelik riskleri ortaya çıkarabilir. Piyasa, ECB’nin borçlanma maliyetlerini rekor seviyede tutmasını bekliyor. Ancak odak noktası, yetkililerin Haziran ayında bir faiz indirimi sinyali verip vermeyeceği olacak.

ECB’nin şahin bir tutum sergilemesi, yani merkez bankasının politikasını daha uzun süre sıkı tutabileceğini ima etmesi, altın fiyatı etrafındaki satış ilgisini güçlendirebilir. Çünkü, yüksek faiz oranları, getirisi olmayan altın tutmanın cazibesini azaltıyor.

Altın fiyatı teknik analizi: Daha fazla yükseliş için alan var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik resmini değerlendiriyor. Dört saatlik grafikte gördüğümüz üzere, altın fiyatı 2.342 dolardaki 21-Basit Hareketli Ortalamayı (SMA) yeniden yakaladı. Böylece, 2.365 dolarlık rekor seviyeyi zorlama yolunda ilerliyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin üzerinde, 59,00 civarında kuzeyi işaret ediyor. Dolayısıyla, bu da daha fazla yükseliş için bir alan olduğunu gösteriyor. En yakın direnç, tüm zamanların en yüksek seviyelerine giden yolda 2.350 dolar psikolojik seviyesinde duruyor. Daha da yukarıda, 2.400 dolar seviyesine doğru yeni bir ralli göz ardı edilemez.

Altın fiyatı dört saatlik grafik

Altın fiyatlarındaki düzeltme yeniden hız kazanırsa, 2.330 dolar seviyesindeki statik destek alıcılar için önemli. Bunu savunamazlarsa, satıcılar 4 Nisan’ın en yüksek seviyesi olan 2.305 dolara doğru bastıracaktır. Ayrıca, bunun altında 5 Nisan’ın en düşük seviyesi olan 2.268 doların testi var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x